Archiwa kategorii: Gdzie szukać złota

Gdzie w Polsce można znaleźć samorodki

Z różnych dostępnych informacji rozpalających wyobraźnię można wywnioskować, że samorodki w Polsce można znaleźć między innymi nad doliną Kaczawy. środowiskiem poszukiwaczy złota wstrząsnęła wiadomość o znalezieniu dużych samorodków złota o wadze: 57, 11,5 i 4 gramy.

Złotonośna rzeka Kaczawa

Kolejnym miejscem znalezienia złotych samorodków jest potok w okolicach miasteczka Wleń na Dolnym Śląsku.

Wiele wskazuje, że w tych okolicach kryją się duże, nieoszacowane jeszcze ilości złotych samorodków.

W oparciu o publikację: natemat.pl

Znaleziono olbrzymi samorodek

Znaleziono olbrzymi samorodek.

Ten samorodek, ważący ok 5,5 kg został znaleziony przez  australijskiego poszukiwacza 16 stycznia 2013 roku w okolicy miasta Ballarat. Właściciel twierdzi, że znalazł go za pomocą ręcznego detektora metalu. Samorodek znajdował się na głębokości ok. 60 cm pod powierzchnią ziemi.

Wymiary samorodka to w przybliżeniu 22 x 14 x 5 cm.

Wartość złota w samorodku szacowana jest na około 300 000 $, natomiast unikalność tego samorodka na pewno może mieć wpływ na zwielokrotnienie tej sumy. Ocenia się, że jego wartość może przekroczyć nawet pół miliona dolarów.
Ile jeszcze złota skrywa się pod powierzchnią ziemi. Czy to nowy początek gorączki złota?

W oparciu o publikację: Youtube.com

Złoto w mieście

Gdzie można natknąć się na złoto.

Złota należy szukać pod nami – w ziemi.

Jak się okazuje, w skupiającym aż kilkanaście milionów osób, japońskim Tokio – można znaleźć dosłownie wszystko. W kanalizacji na tonę mułu przypada aż 1.900 gramów złota!

Wydaje się nie być to imponującą zawartością, jednakże jak wiemy – pozory mylą.
W najlepszych kopalniach na świecie na tę samą ilość (tj. tonę skał) przypada zaledwie kilkadziesiąt gramów kruszcu (ok. 20-40 g). Wniosek prosty: ścieki stolicy Japonii zawierają go około sześćdziesięciokrotnie więcej.

Stąd też oczyszczalnie ścieków są w stanie „dorobić” równowartość kilkuset tysięcy złotych. Ale skąd to zjawisko?

Jest to silnie związane z wykorzystaniem żółtego kruszcu w elektronice. W okolicy znajduje się skupisko zakładów produkcyjnych z tej właśnie branży. Część wykorzystywanego złota jest spłukiwana wraz z innymi odpadkami do kanalizacji.

Kto słyszał o „płuczkach” w przepływającej przez Złotoryję rzece? Może najwyższa pora rozpocząć tego typu zawody w okolicy podobnych jak w Tokio zakładów produkcyjnych?

W oparciu o publikację: Dziennik.pl

Pokłady złota

Złoto pierwotne – występujące w litych skałach
Złoto okruchowe – występuje w stanie wolnym, jest łatwe do wypłukania
Złoto antropologiczne – znajdujące się w odpadach poeksploatacyjnych

Polska zajmuje czwarte miejsce w Europie (po Francji, Szwecji i Finlandii), po względem zasobności w złotonośne złoża.
W Sudetach zlokalizowano ponad 120 miejsc, których zasoby szacowane są na około 100 ton.

Szacuje się, że do 1945 r. wydobyto z tych okolic 13-18 ton. Do wydobycia zostało jeszcze około 29 ton, czyli 1/3 pokładów Sudetów.

Nieoficjalnie mówi się iż w Polsce co najmniej 100 osób zajmuje się płukaniem złota.

Najpopularniejszym miejscem poszukiwań złotego piasku jest okolica rzeki Kaczawy, a właściwie jej dopływy. Nasuwa się pytanie: dlaczego mało kto interesuje się Złotym Stokiem i jego pokaźnymi (jak na Polskę) zasobami?

Zwłaszcza gdy uświadomimy sobie iż cena złota od zakończenia ostatniej wojny wzrosła 10 razy! Sudeckie pokłady umieszczone są bardzo płytko.

Najgłębszy szyb górniczy w Złotym Stoku miał 500m. W RPA (zasoby na poziomie 70 tyś. ton) kopalnie muszą sięgać poniżej 2 000 m.

Ocenia się, że cała Ziemia ukrywa jeszcze ok. 300 tyś. ton złota, a do tej pory wydobyto ok. 100 tys. ton. W ostatnich 10 latach 80 proc. pieniędzy zainwestowanych na świecie w poszukiwania surowców (oprócz ropy i gazu) poszło na badania złóż złota i metali szlachetnych.

Może więc warto zastanowić się nad odwiedzeniem Złotego Stoku, a może i związaniem z nim swojej przyszłości? Złoto jako twardy metal z pewnością nie rozpuści się, jednak czy warto czekać aż ktoś „wypłucze” je nam z przed nosa?

W oparciu o publikację: Wprost.pl