Archiwa kategorii: Ciekawostki o samorodkach

Informacje o złotych samorodkach

Wielki złoty samorodek sprzedany dla anonimowego kupca

Złoty samorodek o nazwie Butte Nugget” i wadze 6,07 funta (nieco ponad 3 kg), został sprzedany w piątek 24.10.2104 anonimowemu kupcowi. Ostateczna kwota transakcji została nieujawniona.

Nowy właściciel pragnie pozostać anonimowy” powiedział Don Kagin z Tiburon, dystrybutor monet, który wystąpił w roli pośrednika pomiędzy sprzedającym a kupującym.

Jak dotąd jest to największy samorodek, znaleziony w czasach współczesnych w kraju „gorączki złota”.

W oparciu o publikację: sfgate.com

Co to jest grain (gran)

Czasami waga samorodków podawana jest w tzw. grains, (po polsku grany). Szczególnie często można spotkać taką jednostkę na aukcjach internetowych oraz w sklepach internetowych. Opisywane są tak: Waga orientacyjna: 8 grain lub 20 grains of gold.

Nieostrożny internauta może odnieść wrażenie, że taki samorodek waży 20 gramów.

Przelicznik z grain na gramy wygląda następująco:
1 grain = 64.7989 mg = 0.0648 g

Po przeliczeniu okazuje się, odpowiednio:
8 grain (garnów) x 0,0648 = ~0,52 g
20 grain (garnów) x 0,0648 = ~1,3 g

A więc nie 8 lub 20 gramów, tylko odpowiednio ~0,5 oraz ~1,3 grama!

Szukanie samorodków generuje wielkie emocje

Szukanie a jeszcze lepiej znajdowanie samorodków generuje wielkie generuje wielkie emocje wśród poszukiwaczy. Co może być lepszego niż znalezienie unikalnej bryły złota podczas spaceru po plaży.

Mity i legendy wśród poszukujących narastają. Ciekawostką zatem jest pewna historia Merlina Cadogana z Wielkiej Brytanii. Chwali się on znalezieniem 18 karatowego złotego samorodka. Ale czy to na pewno samorodek? Może to być równie dobrze przetopione złoto.

W oparciu o publikację: itv.com

Złote samorodki

Złote samorodki są obecnie rzadsze niż diamenty.

Mniej niż 2% całego wydobywanego na świecie złota stanowią samorodki. Dlatego samorodki uznawane są za bardzo cenne.

Ponieważ nie ma dwóch identycznych bryłek samorodków, może on być wspaniałym prezentem dla kogoś, kogo uważamy za wyjątkowego.

Złote samorodki to bryłki metalu naturalnego pochodzenia. Złoto jest całkowicie odporne na korozję, nie zmienia wyglądu ani na powietrzu, ani w innym środowisku, nie ulega działaniu kwasów, z wyjątkiem wody królewskiej i kwasu selenowego, odznacza się niezwykłą ciągliwością.

Czystość złota określa się w karatach. Czyste złoto ma 24-karaty. Świat umówił się, że przedmioty jubilerskie mogą być: 23, 21,18,14,12, 10, 9, 8 – karatowe. W 8-karatowym wyrobie jest zaledwie 33,3% czystego złota.

Nie zdarzyło się jeszcze, by naturalne samorodki miały 24 karaty. Procentowa zawartość złota w samorodkach waha się od 83 do 92 procent, czyli od 20 do 22 karatów. Domieszkami są najczęściej srebro i miedź.

Największy znany złoty samorodek odkryto w okolicy miasta Victoria w Australii w 1869 roku. Leżał tuż przy powierzchni i został przypadkowo odsłonięty przez koło przejeżdżającego wozu. Nazwano go „Mile widzianym przybyszem” (Welcome Stranger). Ważył, według różnych źródeł, od 65 do 71 kilogramów. Niestety nie zachował się do naszych czasów.

Samorodek Hand of Faith
Samorodek „Hand of Faith”

Największym istniejącym samorodkiem złota jest „Hand of Faith” odkryty w Australii, w 1980 roku za pomocą detektora metali. Waży ponad 27 kilogramów „Hand of Faith”, został kupiony przez kasyno w Las Vegas i jest tam wystawiony na widok publiczny.

Polskie samorodki są dużo mniejsze. Największy samorodek, znaleziony w 2001 roku w okolicy Złotoryi, to okaz o masie 4,47 gramów.

Czasem pojawiają się informacje o niezwykłych okazach znalezionych w Polsce. Niektóre źródła podają, że w naszym kraju można znaleźć samorodki o masie blisko 60 gramów.